Yetim Maaşı Ne Kadar? 2020 Yetim Maaşı

2020 Yetim Maaşı Ne Kadar?

Yetim maaşı ne kadar, vefat eden eşin aldığı maaşın oranlanması ile hesaplanır. Bu bağlamda en düşük yetim maaşının 550 TL olduğu söylenebilir. Yetim aylığı oranı, vefat eden kişinin aldığı maaş miktarına, kardeş sayısına ve diğer ebeveynin hayatta olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir.

Yetim Maaşı Oranları

Yetim maaşının dağılım oranları şu şekildedir:

 • Vefat eden sigortalının bir çocuğu olması halinde devlet, vefat edenin maaşının %25’i oranında maaşı çocuğa bağlar.
 • Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu olması halinde maaşın %25’i, her çocuğa ayrı ayrı bağlanır. Dolayısıyla 4 çocuğu olan kişi için, tam maaş oranında ödeme yapılır.
 • Çocuk başına ödenen yetim aylığının, eşe ödenen dul aylığı ile toplamı, kişinin aldığı maaşı geçemez. Bu nedenle, ölen kişinin çocukları ve eşinin alması gereken aylık hesaplandığında kişinin maaşını geçen bir sonuca ulaşılıyorsa, çeşitli indirimler yapılır.
 • Vefat eden sigortalının maaşının tamamına yakınının paylaştırılacağı durumlarda, eşe 2, çocuklara 1’er hisse düşer.

Yetim Maaşı Ne Kadar Alma Şartları

Yetim maaşı başvuru şartları şöyle sıralanabilir:

 • Anne ya da babasını kaybetmiş erkek çocuk, 18 yaşına kadar herhangi bir kesinti olmaksızın yetim maaşı alabilir. Öğrenci olarak eğitimine kesintisiz devam etmesi durumunda, başarı şartı aranmaksızın bu yaş 25’e çekilir. Bu durumu değiştirecek tek şart, erkek çocukta malüllük olmasıdır. Erkek çocuğun herhangi bir engeli olması durumunda yaş sınırı kaldırılır ve ömür boyu maaştan yararlanılır.
 • Anne babasını kaybeden kız, resmi nikah ile evlenmediği sürece bu aylıktan yararlanabilir. Yaş sınırı bulunmamaktadır. Yetim maaşı alan bir kız evlenirse ya da sigortalı bir işe girerse, maaşı kesilir. Boşanma ya da işten ayrılma durumunda maaş, dilekçe ile tekrar bağlanır.

Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

Yetim maaşı başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Bizzat ya da online olarak yapılabilecek başvurular, gerekli evrakların tamamlanmasının ardından müdürlüğe sunulur. Bunun için müdürlüğe sunulacak evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Başvuru dilekçesi
 • Sigortalıya ait ölüm belgesi
 • Kimlik araştırma belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Erkekler için örenci belgesi
 • Her çocuk için 3 adet fotoğraf

Online Yetim Maaşı Ne Kadar ve Başvurusu Nasıl Yapılır

İnternet üzerinden yetim maaşı başvurusu şöyle yapılır: Öncelikle e- devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Ardından arama bölümüne ‘Sosyal yardım ve yetim aylığı talebi’ yazılarak aratılır. Yapılacak yönlendirme ile Türkiye.gov.tr adresine de giriş yapıldıktan sonra sisteme gerekli bilgiler yazılır. Kimlik doğrulamasının ardından açılacak sayfada vefat eden kişinin T.C. kimlik numarasını yazmanız yeterlidir. Başvuru sonucu ve gerekli evrak listesi, e- devlette kayıtlı telefon numaranıza gönderilecektir.

Yetim Maaşı Nekadar ve Nereden Alınır?

Yetim maaşı alınma noktaları kişinin hesabının bulunduğu bankadır. Her ay düzenli olarak kişinin hesabına ödenecek bu maaş, aynı zamanda PTT şubelerinden de alınabilmektedir. Bu maaş için yapılan başvurular, en hızlı sonuçlanan başvurular arasında yer almaktadır. Sigortalının 5 yıllık priminin yatırılmış olması halinde, vefattan sonraki ayın ilk gününden itibaren maaşlar yatmaya başlar. Fakat vefat eden kişinin Genel Sağlık Sigortası dahil borçlarının olması, primlerinde eksiklik veya evraklarında hata bulunması, yetim maaşının alınmasına engeldir. Eksik kalan prim miktarının ya da Genel Sağlık Sigortası borcunun az olması durumunda, vefatı takip eden ay içerisinde, vefat eden kişinin yakınları borçlarını öderse, yine takip eden ayın ilk gününden itibaren ödeme alabilmektedirler.dul ve yetim aylıklarında başvuruların gecikmesi sorun teşkil etmez. Başvurunun yapıldığı zamanı takip eden ayın ilk günlerinde yetim aylığı alınabilmektedir.

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir