Dilekçe Nasıl Yazılır? – Dilekçe Örneği

Dilekçe Nasıl Yazılır?

 

Dilekçe nasıl yazılır ? Herhangi bir isteği belirtmek için resmi makamlara sunulan, imzalı, adresli pullu veya pulsuz şekilde olabilen yazıdır. Siz de kurallara uygun bir dilekçe yazarak ve yazdırarak, sonrasında bunu ilgili makama sunarak hak talep edebilir, hakkınızı koruyabilirsiniz. Bu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin hakkıdır. Yalnız bilinmelidir ki, dilekçe yazımlarında önemli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uygun olarak kaleme alınmayan dilekçeler ilgili makamlar tarafından değerlendirilmeye alınmazlar. Eğer yazacağınız dilekçenin dikkate alınmasını istiyorsanız, dilekçe kurallarına uygun bir dilekçe yazmalı veya yazdırmalısınız. Bu, dilekçe hakkında bilinmesi gereken en önemli detayların başında gelmektedir.

Dilekçe, bir resmi makama veya tek bir kamu görevlisine yazılmış resmi bir eylem talebidir. Dilekçeler genellikle tek bir politik meseleyle ilgilidir ve kamuoyunun ilgili bir veya birden fazla üyesinden gelir. Bu üyeler, eldeki konudaki konumlarını desteklemek için başkalarından imza almaya çalışırlar. Belli bir politika için kitlesel demokratik desteği harekete geçirerek, günün hükümetini etkilemeye çalışarak halkın politik olarak bu eyleme katılmasını sağlarlar.

Türkiye’de parlamentoya sunulmuş ve belli miktarda imza içeren dilekçeler hükümetten bir yanıt alırlar. Bir dilekçenin 10.000’den fazla imzaya ulaşması halinde, hükümet buna karşılık olarak bir açıklama yapmak zorundadır. Dilekçenin 100.000’den fazla imza kazanması halinde, mecliste görüşülür. Örneğin, “bir şirketin işyerinde yüksek topuklu ayakkabı giymesini talep etmesi yasadışı olmalı” diyen bir dilekçe 152.420 imza desteği aldı ve daha sonra mecliste tartışıldı.

Türkiye ve ABD hükümeti, dilekçe sürecini dijitalleştiren ilk hükümetlerden bazılarıdır; konu ile alakalı internet sitelerinden ilgili hükümet departmanlarından imzalar veya yanıtlar toplayan Türkiye ve ABD’deki mevcut tüm dilekçeleri okuyabilirsiniz. Hem yerel hem de dünya çapında imza toplamaya yardımcı olan çok sayıda dilekçe web sitesi vardır.

Dilekçe Örneği

Aşağıda sizler için örnek teşkil edebilecek bir dilekçe hazırladık. Örnek dilekçe, yayından kalkan Sünger Bob çizgi filminin tekrar yayına alınması isteğini konu almaktadır.

 

Dilekçe Örneği

 

Biz, Nickelodeon’un yarattığı Spongebob Squarepants çizgi dizisinin dünya çapındaki hayranlarıyız, yaratıcısı Steven Hillenburg, Nickelodeon ve Viacom Internationational Inc. olan bu komik ve benzersiz çizgi filmin yayından kaldırılması kararının tekrar gözden geçirilmesi için bir dilekçe vermek istiyoruz.

 

Sadece Sünger Bob’un değil, aynı zamanda Hey Arnold, Invader Zim gibi tüm dünyadaki çocuklar ve yetişkinler tarafından çok sevilen diğer düşük bütçeli çizgi filmlerin yayınlanmasının da iptal edildiğini görmekteyiz. Bu çizgi filmleri ve yukarıda belirtilen diğerlerini yayından kaldırmak kesinlikle Nickelodeon’a zarar verecek ve her yerde çocukları ve ebeveynleri hayal kırıklığına uğratacaktır.

 

Lütfen Steven Hillerburg & Nickelodeon & Viacom International Inc.’deki yetkililer olarak yeniden düşünün ve bu çizgi filmlerin arkasındaki bu inanılmaz yaratıcı insanların uzun yıllar boyunca bizi eğlendirmesine izin verin.

 

Rugrats’ın yine yayıncılar tarafından iptal edildiğini ve bir dilekçe sayesinde geri getirildiğini hatırlayın. Lütfen milyonlarca Spongebob Squarepants taraftarını hayal kırıklığına uğratmayın. Sünger Bob’ı tekrar yayına alın!

 

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Topluluğunuzda bir değişimi ortaya çıkarmak için oluşmuş bir arzunuz varsa, bir dilekçe güçlü araçlardan birtanesi olabilir. Destekçilerle donanmış olarak, dilekçenizi ilgili makamlara götürebilir ve amacınız için sağlam bir dava oluşturabilirsiniz. Bir dilekçenin nasıl yazılacağını düşünürken, bir şeyi akılda tutmak önemlidir: özgünlük.

  1. Konuyu Belirleyin

 

Dilekçenizi yazmanın ilk adımı budur. Konunuzu iyice araştırana ve dilekçe yazma nedeninizi anlayana kadar hiçbir ilerleme alamazsınız. Örneğin, yerel yönetiminize bir kütüphane genişletmesi için dilekçe vermek istiyorsanız, böyle bir çaba için geçerli kuralları ve düzenlemeleri anlamak gerekir.

  1. Kaç İmzaya İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

 

Çoğu devlet kurumunun, bir dilekçenin yürürlüğe girmesi için kaç imzaya ihtiyaç duyulduğuna ilişkin belirli yönergeleri vardır. Bu nedenle, dilekçenizi nereye göndermek istediğinize bağlı olarak, yolculuğunuza başlamadan önce gerekli imza sayısını belirlediğinizden emin olun.

  1. Dilekçe Amacınızı Belirleyin

 

Bir amaç beyanı iki nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, ikna etme güçlerinizi dilekçeyi yazdığınız ilgili kuruma karşı destekleyecektir. İkincisi, dilekçenin temel taşıdır. İfadeniz çok özel bir hedefi kapsayan basit ve özlü cümleler içermelidir.

Örneğin, “Yerel kütüphanemiz için yeni kitaplara ihtiyacımız var” yazmak istemezsiniz. Bunun yerine, “Çocuklarımız ve sakinlerimiz için daha fazla araştırma fırsatı talep ediyoruz ve bu kaynakların barındırılması için sadece yeni kitaplar istiyoruz” tabirinde bir şeyler yazmalısınız.

  1. Referanslarınızı Belirtin

 

Eğer dilekçe konusunda size destek olan önemli işletmeler veya kurumlar var ise dilekçenize bu detayları eklemeyi kesinlikle unutmayın. Bunun oldukça büyük faydası olacaktır. Bunu yapmak, ilgili kurumun dilekçenizi daha iyi bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır.

 

 

 

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir